Julklappshoppet är en Pay & Jump, alltså en träningstävling i hoppning. Vår Pay & Jump är en dag att ha kul tillsammans med hästen, och träna på hur det går till på tävling.
Vår Pay & Jump är lämplig för alla åldrar och nivåer (både barn, ungdom och vuxen), just detta tillfälle är endast öppet för våra ordinarie elever på Ängvaktartorp (barn/ungdom/vuxen/medryttare). Du behöver ha gått vår förberedande Pay & Jump/Pay & Ride-kurs för detta evenemang.
Första start beräknas till ca 09.55
Godkänd hjälm & ridskor/stövlar krävs. Hästens utrustning enligt TR. Säkerhetsväst rekommenderas.
All ridning och vistelse på gården sker på egen risk.
Klasser:
Klass 1: Bommar på marken (med eller utan ledare)
Klass 2: 20cm (med eller utan ledare)
Klass 3: 30cm (utan ledare)
Klass 4: 40cm (utan ledare)
Klass 5: 50cm (utan ledare)
Klass 6: 60cm (utan ledare)
Klass 7: 70cm (utan ledare)
Julklappsbyte: Alla som anmäler sig ska köpa en julklapp för 50kr, som lägges under granen i ridhuset. Efter sin hopprunda får varje ryttare välja en julklapp under granen.
Pris: 150kr/start. Swishas till 123 644 96 56 när du fått svar på din anmälningsmail.
Rosett: Rosett går att köpa efter ritten för 50kr. Särskilt fina jul-rosetter utlovas!
Anmälan: Anmäl dig via mail till hanna@angvaktartorp.se skriv ”Julklappshoppet” i ämnesraden. Anmälan är bindande.
I anmälan skriver du ryttarens namn, önskemål om klass och önskemål på ponny/häst. Invänta svar på mail innan du swishar startavgiften, när du swishat är anmälan godkänd och anmälan är då bindande.
Sista dag för anmälan är 4 december kl 20.00
Begränsat antal starter under dagen.
Max 1 ryttare/ponny och klass. Max 2 start/ryttare. Max 3 starter/ponny/häst.
